Ako sa starať o vodu v záhradnom bazéne?

Počet zobrazení: 5214

Máte alebo sa len chystáte kúpiť nadzemný bazén? Prinášame vám niekoľko zaručených rád, ako ho udržiavať v skvelej kondícii počas celej sezóny. Zistite, ako ho udržiavať a čistiť, aby voda bola krištáľovo čistá po celé leto.

Ako sa starať o vodu v záhradnom bazéne?

 

 

 

 

 

Postaviť bazén, napustiť ho a, keď bude mať voda aspoň, ako tak znesiteľnú teplotu vrhnúť sa do neho. Taká je predstava väčšiny ľudí, ktorí sa rozhodli užiť si toto leto vo vlastnom nadzemnom bazéne. Zdá sa to jednoduché, no nebuďte uponáhľaní. Bazén vyžaduje aj starostlivosť, s ktorou je najlepšie začať hneď po napustení.

1. Neskáčte hneď do vody

Vodu hneď po napustení chemicky upravte, aby bola pre vás a vaše deti nezávadná.

Má to hneď 2 výhody:

Voda v bazéne je po napustení ešte studená, takže ak nie ste jeden z ľadových medveďov, kúpanie pre vás naozaj nebude pôžitok, ale skôr boj o život. Preto je toto ideálny čas na chemickú úpravu vody, bez toho, aby ste nervózne čakali, kedy sa bude dať vo vode bezpečne okúpať
Je jednoduchšie udržiavať vodu v nadzemnom bazéne čistú od začiatku, ako bazén pracne čistiť od rias a iného bordelu, ktorý by sa mohol v bazéne usadiť. Preto je najlepšie vodu ošetriť už na začiatku a prechádzať podobným problémom.

Takže, čo mám po napustení bazéna robiť?

Ideálne je si zakúpiť alebo iným spôsobom zaobstarať bazénovú chémiu spolu s nafukovacím bazénom, bazénom s konštrukciou, vírivkou, alebo hocijakou inou nádobou, ktorú chcete použiť na kúpanie a vodu v nej chcete udržiavať čistú.

Keďže kyslosť a zásaditosť vody sa kraj od kraju líši, budete potrebovať niečo čím hladinu pH zmeriate. Slúžia na to pH testery, ktoré vám povedia či treba hladinu pH zvýšiť alebo znížiť. Vysoké ani nízke pH nerobí ľudskej pokožke dobre, preto je potrebné tento proces urobiť okamžite, ako sa do bazéna napustí všetka voda. Hladinu pH treba dostať na ideálnu úroveň pomocou prípravkov pH Plus alebo pH Mínus.

Keď máte pH vyrovnané môžete prejsť k vykynoženiu všetkých baktérií v bazéne, ktoré sa tam už dostali alebo by sa tam mohli dostať. Skvelým a jediným prostriedkom na to je ChlorSok Start, ktorý podľa návodu nalejete do bazénu a necháte pôsobiť.

Po tejto procedúre odporúčame 24 hodín sa v bazéne nekúpať. Chápeme, že to môže byť počas dlhých letných dní nekonečné čakanie, no ak to urobíte okamžite po napustení voda bude aj tak studená a vy by ste museli čakať tak či tak. Vďaka naším radám tak zabijete 2 muchy jednou ranou a množstvo baktérií k tomu.

Zisťovanie hladiny pH pomocou testeru

2. Voda nie je vodka a môže sa pokaziť

Aj napriek tomu, že ste vodu na začiatku za stabilizovali, ešte ste nevyhrali. Teda vôbec. Ak sa nechcete stať novým najväčším odoberateľom vody v okrese a meniť vodu v bazéne každý týždeň, napríklad kvôli riasam, bude lepšie ak sa o ňu budete pravidelne starať. Ono to nie je nič zložité, teda určite menej zložité, ako otvárať obálky s nekresťanskými účtami za vodu.

Ako udržiavať vodu v bazéne nezávadnú aj počas horúčav a dažďov, čiže celú letnú sezónu?

Chlór, chlór a zase chlór. Samozrejme v primeranom množstve a s vhodnými prísadami proti vodnému kameňu, mineralizácii a podobným veciam, ktoré, ale vás pri pravidelnom čistení trápiť nemusia.

Takže ak nechcete riešiť všetky tie problémy a vodu v bazéne chcete mať pekne čistučkú, pripravenú na kúpanie používajte Kombi tablety, ktoré umiestite do plaváku a necháte voľne roztopiť vo vode. Obsahujú chlór, ktorý dezinfikuje a iné látky proti riasam, tvrdosti vody a zaisťujú vločkovanie.

Podľa veľkosti tabliet budete musieť tablety dopĺňať každých pár dní. Pol minúty roboty a krásne čistá voda v bazéne počas celej sezóny. Celkom dobrý deal, no nie?

Aj, keď bude voda pravidelne ošetrovaná Kombi tabletami, raz za mesiac použite prápravok ChlorŠok, aby ste mali istotu, že vyhubíte 99,9% baktérií, v ľudskej reči - všetky.

Udržiavanie vody v bazéne pomocou chlórových tabliet

3. Čistenie, vysávanie a filtrovanie naše každodenné

Chémia nie je všetko, a tak isto, ako komáre ju takmer nikto nemá rád. Aj, keď je bazénová chémia pre človeka nezávadná, až na výnimky a je veľmi prospešná s v boji s neviditeľnými baktériami, plesňami a inými nepríjemnosťami, nedokáže nás zbaviť pevných častíc vo vode.

Na čistenie bazénu a filtráciu vody od hmyzu, listov a bohvie čoho všetkého ešte, sme si vymysleli prístroj s príznačným názvom bazénová filtrácia. Je pribalená takmer ku všetkým bazénom, a ak nie je, tak tie najlacnejšie stoja pár desiatok eur. No každodenná práca, ktorú za vás odvedú za to naozaj stojí.

Ako často, teda čistiť vodu v bazéne?

Každý jeden deň. No a teraz sa môžete tešiť, pretože nemusíte, každý deň, všetky tie smietky zbierať vy. Filtrácia to urobí za vás. Stačí ju nechať prefiltrovať objem vody v bazéne tak 3-4x. Aby ste zistili, ako dlho to bude trvať použite nasledujúcu rovnicu. Objem bazéna v m3 vynásobte 4mi a získané číslo vydeľte filtračným výkonom filtrácie, býva uvedené v m3/h. Výsledné číslo je počet hodín, koľko by mala byť vaša filtrácia spustená.

Ako často teda čistiť vodu v bazéne?

Každý jeden deň. No a teraz sa možete tešiť, pretože nemusíte, každý deň, všetky tie smietky zbierať vy. Filtrácia to urobí za vás. Stačí ju nechať prefiltrovať objem vody v bazéne tak 3-4x. Aby ste zistili ako dlho to bude trvať použite najsledujúcu rovnicu. Objem bazéna v m3 vynásobte 4mi a získané čislo vydeľte filtračným výkonom filtrácie, býva uvedené v m3/h. Výsledné číslo je počet hodín, koľko by mala byť vaša filtrácia spustená.

Ako čistiť vodu na dne bazéna?

Bazénovým vysávačom, to bude najjednoduhčšie. Stačí ho pripojiť k filtrácii a povysávať dno bazéna, tak isto ako koberec obývačke. Zvládnu to aj deti a ich to navyše bude, aj baviť, a ak nie, tak je tu stále možnosť robotického bazénového vysávača, ktorý dno bazéna povysáva, aj sám. Aká to šikovná vec.

Na čo sú mi, teda sieťky do bazénov?

Neveríme vám, že sa vám uprostred horúceho dňa bude chcieť čakať niekoľko hodín, kým bazénová filtrácia vyčistí všetku vodu. Preto jej pred kúpaním určite radi pomôžete a vytiahnete aspoň tie najväčšie kusy bordelu vo vode. S pomocou sieťok do bazénov dosiahnete na všetky miesta v bazéne, bez toho, aby ste vody museli vstúpiť, a tak rozvírili vodu.

Zbieranie nečistôt a lístia pomocou sieťky do bazénov

 

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie