Ako funguje robotická kosačka Husqvarna Automower®

Počet zobrazení: 4225

Pred správnym výberom robotickej kosačky je dôležité pochopiť ako vlastne fungujú. Môže sa to zdať jednoduché, ale pri bližšom preskúmaní zistíme, že za dokonale udržiavaním trávnikom sa skrýva množstvo technológií. Ceny však idú dole a tohto pomocníka si môže dovoliť stále viac ľudí.

Ako funguje robotická kosačka Husqvarna Automower®

Aby mohla robotická kosačka samostatne pracovať je potreba jemne upraviť záhradu ešte pred jej inštaláciou. Automower® už dávno nie je kosačka iba na dokonale upravené a rovné kobercové trávniky. Bez problémov sme ich spustili i na horších sadených trávnikoch alebo na svahoch. Pred inštaláciou je však potrebné diery dorovnať a zatrávniť. V minulosti bol problém so strmými svahmi, na ktoré sa robotické kosačky vedeli iba ťažko dostať. Doba pokročila a 20 ročný vývoj spoločnosti Husqvarna priniesol na trh automatické kosačky schopné prekonať až 70% stúpanie, vďaka pohonu 4x4. Ale už aj najzákladnejší model zvládne stúpanie 25%.

Robotické kosačky sa orientujú po trávniku pomocou ohraničovacieho káblu. Ten je zakopaný 5 cm pod  povrchom, vďaka tomu neprekáža pri prevzdušňovaní trávniku. Kábel presne ohraničí plochu, kde má kosačka pracovať a nepokosí vaše záhony, ani nebude narážať do stromov, či múrov. Automower® sa pohybuje náhodne, nie v pásoch ako keď kosíte ručnou kosačkou. Vždy keď príde na okraj trávniku zachytí signál z káblu a zmení smer. Toto zabezpečí, že nevyjazdí kolaje. Lepšie modely majú GPS navádzanie, vďaka ktorému si zmapujú záhradu a vedia svoj pohyb prispôsobiť tak, aby rovnomerne kosili celú záhradu. V prípade, že na niektorom mieste tráva rastie rýchlejšie, máte možnosť nastaviť kosenie do štvorca, či kruhu.

Dokonalý trávnik docielite iba pravidelným kosením niekoľkých milimetrov stebla trávy. Preto Automower® jazdí každý deň. Čas prevádzky sa dá nastaviť a prispôsobiť veľkosti trávniku, tak aby kosačka bez problémov stíhala pokosiť denný prírastok trávy. Iba vďaka tomu trávniky s automatickými kosačkami vyzerajú po celý rok ako koberce. Pre pekný trávnik je dôležitá aj závlaha, tá môže prísť v podobe dažďu, no v posledných rokoch to už nestačí. Automatické závlahy sú bežnou súčasťou okrasných trávnikov a tu by mohla robotická kosačka naraziť na problém. Trysky závlahy by mohli poškodiť čepele, alebo by na nich mohol Automower® uviaznuť. To sa dá elegantne vyriešiť pomocou časovaču na kosačke. Keď bude pustená závlaha, nebude kosačka jazdiť a naopak. S časovačom si viete presne nastaviť čas chodu kosačky a je už len na vás, či bude jazdiť v noci alebo cez deň, keď nie ste doma. 

Robotické kosačky a závlaha

Malé čepele podobné žiletke dosiahnu jemne pokosenú trávu, ktorá je precízne odrezaná, nie odtrhnutá ako pri bežnej kosačke. To zaručí, že na tráve nevzniknú žlté končeky. Tieto čepieľky treba raz za čas vymeniť aby boli stále ostré. Je to v podstate jediná údržba vašej robotickej kosačky Automower®.

Vaša bezpečnosť je prvoradá, preto sú čelepe ukryté hlboko v kosačke. Každé zodvihnutie, či prevrátenie kosačky okamžite zastaví kosenie. Ani nárazy do objektov nie sú nebezpečné, pretože kosačka ide pomaly a pri náraze ihneď postojí a zmení zmer. Vyššie modely majú zabudovaný senzor, ktorý zabezpečí spomalenie a postátie ešte pred prekážkou. 

Podľa čoho vyberať robotickú kosačku

Najdôležitejším kritériom pri výbere je rozloha trávnatej plochy, ktorú bude automatická kosačka kosiť. Základné modely postačia do 600m², no tie najväčsie zvládnu kosiť plochu aj 5000m². Taktiež treba pozerať na členitosť trávniku. Ak má tvar štvorca, môžete sa riadiť podľa plochy. Ak je však trávnik členitý, s ostrovčekmi, úzkymi prechodmi, či vo svahu bude potreba zvoliť výkonnejší model. Pre správny výber kosačky sa vás opýtame 3 hlavné otázky: spomínaná veľkosť trávnatej plochy, členitosť a ako často chcete aby kosačka kosila. Potom vám presne odporučíme, ktorý Automower® bude pre vás najvhodnejší. 

 

Zaujímavým kritériom sú funkcie. Husqvarna ako líder na trhu ponúka technológiami nabité robotické kosačky. GPS, senzor prekážok, LED svetlá alebo mobilná aplikácia pomocou ktorej môžete ovládať svoju kosačku vždy a všade. Je už len na vás, čo všetko chcete vo a na svojej kosačke mať. V prípade záujmu si môžete kosačku upraviť podľa seba a dať si ňa vlastnú potlač. Trendy v roku 2019 však priniesli novinky v podobe výkonnejších kosačiek, ktoré sú schopné kosiť parky, či futbalové ihriská. To sa odrzkadlilo na cene menších modelov, tie zlacneli oproti minulému roku aj o stovky eur.

Futbalový trávnik

Nenáročná na údržbu

Robot by mal byť nezávislý od človeka. Robotické kosačky to spĺňajú a po prvotnej inštalácii vyžadujú minimálnu údržbu. Inštaláciu spravíme kompletne za vás. Zimná údržba je takisto v našej réžii. Na jeseň od vás kosačku vyzdvihneme. V zime ju vyčistíme, aktualizujeme a skontrolujeme. Na jar vám ju zase vrátime a môže pokračovať vo svojej práci. Vy o svojej robotickej kosačke ani nebudete vedieť. Teda až na dokonale pokosený trávnik počas celého roku.

Naši zákazníci si myslia, že je potreba robotickú kosačku schovávať proti krádeži. Je to zbytočné. Každá je vybavená pin kódom a alarmom. Vždy keď kosačku zastavíte, je potreba zadať pin kód. Máte pár pokusov, potom sa spustí hlučný alarm. Keď by sa aj kosačku podarilo ukradnúť, vďaka GPS sa dá jednoducho nájsť a vrátiť majiteľovi. Ako autorizovaný predajca vám poskytneme záruku 1 rok proti odcudzeniu. V prípade krádeži vám proste dodáme novú kosačku úplne zadarmo.

Nenechajte sa zmiasť

V súčastnosti ponúka robotické kosačky množstvo výrobcov. Snažia sa ohúriť cenami, no v konečnom dôsledku za ne zaplatíte viac ako by ste chceli. Prejaví sa to najmä na životnosti, bezpečnosti alebo privysokej hlučnosti. Inštalácia taktiež nie je taká jednoduchá a bez skúseností sa môže stať, že sa ju nepodarí naištalovať správne. Vďaka 25 ročným skúsenostiam sa Husqvarna dostala do popredia vo vývoji a preto v súčastnosti ponúka stroje, ktoré sú schopné kosiť dlhé roky bez najmenších problémov.

Vyberte si vašu robotickú kosačku Husqvarna Automower®

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie